Sparkling performances at the Connacht Indoor Championships

  • Posted on: 1 March 2019
  • By: Ger

Day 1 of the Connacht Indoor Championships for U12s and & U13 took place in Athlone IT on Saturday and over 20 athletes travelled from the Club.  It was a hugely enjoyable day for all the athletes and their parents  and there were some great performances too from the  youngest athletes in the Club.  The following won medals on the day and have qualified for the National Championships in March  ….

 

Gold

U12 Girls Relay (Elisa Jaime Stapleton, Juno Hayes, Jessica Kay and Eva Boo)

U12 Elisa Jaime Stapleton 60m   & 3rd Long Jump

U12 Jessica Kay 60m hurdles

U12 Ben Moran Long jump

U13 Boys Relay (Ronan Duggan, Richard McGrath, Ben Moran and Conor Faherty)

Silver

U12 Juno Hayes 60m and Shot Putt

U12 Conor Faherty 600m

U13 Tara Keane 60m hurdles

U13 Ronan Duggan  60m

 

Bronze

U12 Elisa Jaime Stapleton Long Jump

U12 Ben Moran 60m hurdles

U13 Tara Keane Long Jump & Shot Putt

U13 Richard McGrath 60m ( also 4th Long jump)

U13 Ronan Duggan 60m hurdles

 

Great performances too from U12s Eva Boo who won her 60m heat, Alison Strange 5th 60m heats  and Jodie Quirke 5th 60m heats. Shane McGovern won his 60m heat in the U12 boys race  and was 3rd in heats of 600m. Eireann Greene finished 3rd in her U13 60m heat, Alysso Salvo, Thea Power and Jane Fahy all finished 5th in their U13 60m heats and Emma Tannian 6th in her U13 60m heats.

 

Day 2

At Sunday’s event   over 70 athletes made the journey to AIT and three of our juvenile athletes achieved double gold.  Seren O’Toole won the U18 60m hurdles and the 200m,  Robert McDonnell won the U18  200m an 400m and Conor Hoade won the U16 60m hurdles and the long jump.  Over 30 juvenile athletes achieved individual qualification for the National Indoor Championships for 2019  and  a list of those athletes is attached below as well as the full results of Day 1 and Day 2. 

 

Congrats to the following athletes all won Connacht titles on Day 2.

Evan Moran                        U14 boys 60m hurdles

Mathieu Madden            U15 60m

Ava McKeon                      U15 hurdles

Conor Hoade                     U16  60m hurdles and the long jump. 

Eimear Rowe                     U17 200m.

Shaun Gilligan                     U17 60m

Robert McDonnell           U18 200m and 400m.

Seren O’Toole                   U18 60m hurdles and  200m. 

Lydia Doyle                         Senior 60m, 

Laura Nally                          Senior 200m

Aoife  Sheehy                    Senior 400m

Aisling Joyce                       Senior 800m

Regina Casey                     Senior 3,000m

Sean Breathnach              Senior Shot Putt

Seamus Leddy                   Senior 1.5K Walk

Jim Phelan                          Masters 200m & 400m

Majella Loftus                   Masters 200m

Richard O’Hanlon             Masters Shot Putt

 

U15 relay             Relay     (Ava McKeon , Anna Lee, Rachel Fahy and Leana McDhonncha.) 

U16 girls               Relay     (Nicole Quirke, Roisin Dalton, Gillian McGrath and Aisling Healy)

U17 boys             Relay    (Shaun Gilligan , Andrew Egan ,  Conor Hoade and  Niall Breathnach)

U18 Girls              Relay     ( Chloe Casey, Seren O’toole, Jennifer Hughes and Colma Ni Cheidigh)

U18 Boys             Relay      (Robert McDonnell, Eli sheedy, Eoghan Jennings and Niall Breathnach). 

U19 Girls              Relay     (Seren O’Toole, Rachel Hughes, Miriam Greene and Jennifer Hughes )

 

There were numerous silver and bronze medals won also on day 2 and the top four juveniles qualified for the National Indoor Championships in March. The list of qualifiers for each event is attached below as well as the full results for both days.

Categories: