Day 2 of the Connacht Championships U14-U19

  • Posted on: 16 June 2019
  • By: Ger

Day 2 of the Connacht Championships took place in Sligo IT on Saturday.  Weather conditions were mostly favourable with sunshine and little wind on the day despite a couple of showers from time to time.  After months of training GCH athletes reaped the rewards with several medals and qualifiers for the Nationals after the day.

 

Conor Hoade won triple gold with strong performances in the U16 Boys 100m hurdles where he ran 14.29 seconds, 34.06 seconds for the 250m hurdles and later he followed this up with a jump of 5.79m to win the long jump.

There were several double gold winners also.  Seren O’Toole won the U18 400m hurdles and 400m as well as a silver in the 200m.  Chloe Casey won the U18 Girls 100m hurdles and the long jump and finished 2nd in the 400m flat race.  Barry Murphy won both the U18 boys 800m and 1500m.  Eoghan Jennings won both U18 Boys 400m and Pole vault and was 2nd in 110m hurdles & the Discus.  Conor Trehy won gold in both the long jump and triple jump at U17 boys level.  Nicole Quirke won the U16 Girls 100m and 200m.  Mathieu Madden won the U15 boys 100m and high jump as well as taking a bronze medal in the 200m. 

The following athletes also won Connacht titles

Richard Kamsen U18 Triple Jump      ( 2nd 100m & 3rd long jump)

Eimear Rowe U17 Girls 400m             ( 2nd 200m)

Andrew Egan U17 Boys 100m            (3rd 200m)

Aoife Waldron U16 Girls Triple Jump    ( 2nd long jump)

Daragh Jennings U16 Boys 1500m    (3rd Discus & javelin)

Evan Moran U14 Boys 80m hurdles

U18 Girls relay Gold
Seren O’Toole, Chloe Casey, Aoibhe Deeley and Emma Jane Moran

 

Other medallists and qualifiers

Rachel Hughes 2nd U19  Girls 200m, 2nd 800m

Jennifer Hughes 3rd U18 400m

Aoibhe Deeley 2nd U18 Girls 100m hurdles, 3rd 200m

Oisin Keane 2nd in U16 Boys discus and  3rd high jump

Shaun Gilligan 2nd U17 Boys 100m & 200m

Emma Jane  Moran 2nd U17 Girls 300m Hurdles  , 4th in 200m

Niall Breathnach 3rd U17 Boys 100m 

Rebecca Lynch 2nd U16 Girls Javelin and 2nd in triple jump

Roisin Dalton 3rd U16 Girls 200m

Calum Healy 2nd 100m, 100mh and 250m hurdles

Luke Dalher 2nd 200m,  2nd long jump and 3rd 100m

Robert Urqhart 3rd U16 boys 200m

Eoin Killeen 3rd U16 Boys 1500m

Anna Lee 3rd  U15 Girls 100m, 2nd  200m

U14 Girls Relay 3rd

Chloe Hallinan, Lianna Colleran, Clodagh Quirke Grace Lynch and Mia Craughwell

Aoibhe Joyce 3rd U15 Girls 1500m and 4th 800m
Rachel Fahy 4th U15 Girls 200m

Chloe Hallinan 4th U14 Girls long jump

Full results available in the link below;

http://connaughtathletics.com/

Congrats to all the athletes and coaches on their achievements and best of luck at the National Championships in July.

Categories: